Na przełomie listopada i grudnia 2017 uczniowie oddziałów gimnazjalnych realizowali projekty edukacyjne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Klasa IIa przygotowała projekt pt. „Królowie dynastii Jagiellonów”. Uczniowie w oparciu o zbiory biblioteczne tworzyli referaty dotyczące Władysława Jagiełły, jego synów i społeczeństwa polskiego w XV wieku. W formie prezentacji multimedialnej przybliżyli temat Polski w dobie renesansu.

Klasa IIb – realizowała projekt pt. „Nasi patroni – konkurs z wiedzy o polskich noblistach”. Uczniowie przygotowując pytania konkursowe oraz przygotowując się do konkursu korzystali z księgozbioru bibliotecznego. Ich zadaniem było wykazanie się wiedzą zarówno ze znajomości życiorysów noblistów, jak i ich pracy twórczej. Pytania dotyczyły także Nobla i ustanowionej przez niego nagrody.

Uczniowie klas trzecich realizowali projekty o tematyce geograficznej.

Klasa IIIa – „Odra, królowa rzek Dolnego Śląska”. Zrealizowany projekt miał formę gazetek edukacyjnych. Gimnazjaliści pracując nad nimi, w oparciu o zbiory biblioteczne, wykazali, że Odra to nie tylko cenna przyrodniczo rzeka, ale także najdłuższy szlak żeglugi śródlądowej w Polsce i ważny szlak Europy Środkowej. Przybliżyli także historię i zabytki największych miast położonych nad Odrą.

Klasa IIIb – pracowała nad tematem „Rok 2017 – rokiem rzeki Wisły”. Uczniowie korzystając z zasobów bibliotecznych, przygotowali referaty o znaczeniu Wisły na przestrzeni wieków. Wykazali, że rok 1475 (550 rocznica) rozpoczął 300 letni „złoty okres” żeglugi wiślanej. Poprzez prezentację multimedialną przybliżyli największe nadwiślańskie miasta oraz ich zabytki.

Dzięki udziałowi w tym projekcie realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zyskała fundusze na zakup 253 książek. Zakupiono 144 lektury szkolne, a także wiele nowości z literatury fantasy oraz książki przygodowe, obyczajowe i bajki dla dzieci młodszych.

Koło dziennikarskie PSP Walim