Lęk i strach to emocje. Jako emocja ma trzy komponenty:

fizyczny – wywołuje reakcje fizjologiczną w ciele,

psychiczny – wywołuje pewne myśli,

behawioralny – zmusza do reakcji.

Różni je jednak rodzaj bodźca.

STRACH to stan emocjonalny związany z konkretnym zagrożeniem (np. pies, który biegnie w naszą stronę).

LĘK związany jest natomiast z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa (np. lęk przed psem, który może, ale nie musi, wybiec zza ogrodzenia).


Czego boją się dzieci?

0- 6 miesięcy – hałasów;

6- 12 miesięcy – upadku, dorosłych innych niż opiekunowie;

2 lata – lęki dźwiękowe (m.in.: odkurzacz, ciężarówki, spłukiwanie wody w toalecie, trzaski, krzyki), lęki wizualne (m.in. duże przedmioty, ciemne kolory); zmiany w otoczeniu, np. przeprowadzka w nowe miejsce, zabawki zabrane ze stałego miejsca; wyjazd matki lub jej nieobecność podczas ważnych punktów dnia, np. zasypiania; zwierzęta – w szczególności dzikie; zjawiska atmosferyczne: wiatr, deszcz.

3 lata – najczęściej lęki wizualne, np. starsi ludzie, maski, zwierzęta, ciemność, duże zwierzęta, wieczorne wyjścia rodziców czy dłuższa ich nieobecność.

4 lata – tym wieku powracają lęki słuchowe np. odgłosy silników, alarmy, syreny; dzikie zwierzęta; wyjścia mamy, zwłaszcza wieczorem, i obawy, że nie wróci; ciemność.

5 lat – następuje konkretyzacja lęków, a ich ilość maleje. Przeważnie lęki wizualne, ciemność, lęk przed tym, że mama nie wróci do domu, przyziemne obawy, np. przed pogryzieniem przez psa, zdarciem kolana przy przewróceniu się.

6 lat – nasilenie lęków związanych z bodźcami dźwiękowymi np. telefon, dzwonek do drzwi, ton głosu, dźwięki wydawane przez owady; lęki które są związane z tym co dziecko usłyszało, obejrzało w telewizji; lęk przed tym, że coś kryje się pod łóżkiem; przed duchami; przed żywiołami, np. grzmot, błyskawice, ogień; lęk przed tym, że coś się może stać bliskiej osobie, przed zasypianiem samemu, obawa przed zgubieniem się.

Ważne jest REGULARNE spuszczanie napięcia u dziecka w ciągu dnia. Dziecko bowiem podobnie jak my zbiera napięcie w ciągu dnia i musi ono znaleźć ujście. Najszybciej i najlepiej przez pracę z ciałem – przytulanie, masażyki, siłowanki, ruch, a także rozmawiamy z dzieckiem o tym, co się wydarzało w ciągu dnia, co czuło itd. Napięcie nie musi mieć tylko charakteru lękowegraca indywidualna z wybranymi dziećmi. Słuchanie tekstów literackich. Zabawy swobodne i konstrukcyjne w grupach, może się ono wiązać z różnymi wydarzeniami dnia. Uczymy różnych strategii jak radzić sobie z lękiem dziecka, np. techniki oddechowe, przez ciało, techniki uważnościowe, wizualizacje, rysunki, bajeczki.

Rok szkolny 2023/2024

W roku szkolnym 2023/2024 przedszkole czynne jest

w godzinach 6.30 – 16.00

Grupa 3 – latków „MOTYLKI”

Grupa 4 – latków „ZAJĄCZKI” 

Grupa 5 – latków „SÓWKI” 

Grupa „0” 6 – latków „TYGRYSKI” 

 

Dzień Ratownika Medycznego

11września 2023r.

Z okazji Dnia Ratownika Medycznego oraz w ramach projektu
Mogą być, kim chcę! w oddziałach „SÓWEK” i „TYGRYSKÓW” 
odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy
przedmedycznej. Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy.
Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły
znajomość numerów alarmowych 112.
Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem
jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt –
ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega
ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc!  Dziękujemy pani
Angelice  za przeprowadzenie zajęć.

  Dzień Kropki

w naszym przedszkolu!

Września 2023r

Wyjątkowy dzień w naszym przedszkolu – Dzień Kropki! To niezwykła
 
okazja do zainspirowania naszych małych artystów i kreatywnych
 
duszyczek. 
 
 

Jak nauczyć dziecko mycia rąk?

Dziecko nie zawsze rozumie jak ważna jest czynność mycia rąk. Dzisiaj to zadanie wytłumaczyła SÓWKĄ i TYGRYSKĄ  pani z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.

 

Przytul się do drzewa.

Wrzesień 2023

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w ogólnopolskiej kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA związanej z bardzo licznymi pożarami lasów w Polsce. 

 
 

Dzień chłopaka 

WRZESIEŃ 2023r

 

Zdrowo się odżywiamy🍏🥦🍒 

Październik 2023r.

Dzieci z grupy 5 latków i 6 latków poznawały zasady zdrowego żywienia. Zrobiły zdrowe koktajle i sałatkę owocową.

Spotkanie z policjantem 🚓

Podczas spotkania dzieci zapoznały się z pracą policjanta oraz oglądały elementy umundurowania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa na drodze oraz funkcji sygnalizacji świetlnej. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.

Październik 2023r. 
 
 
 
 
 

Wycieczka  do Schroniska Górskiego „Orzeł”

w Rzeczce.

Październik 2023r.

Grupa 6 latków „TYGRYSKI” wraz z rodzicami udała się na wycieczkę do Schroniska Górskiego „Orzeł” położonego w Górach Sowich
w Sudetach Środkowych. Mimo nie sprzyjającej pogody i deszczu weszliśmy na górę. W schronisku był czas na zabawę i wspólne spędzane czasu. Było zaplanowane ognisko ale pogoda uniemożliwiła nam rozpalenie, wiec kiełbaski były pieczone jak w domu, dzięki panią ze schroniska. Miło spędzony czas pozwolił nam się bliżej poznać. 

 
 

🍁”JESIENNE CUDA”🍁

W naszym przedszkolu odbył się konkurs palstyczno – przyrodniczy pod tytułem „Jesienne cuda”. Dzieci przy udziale rodziców miały za zadanie wykonać prace plastyczne z różnych materiałów plastycznych i przyrodniczych (kasztanów, liści, jarzębiny, żołędzi itp.).

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Spotkanie z Policjantem

We wrześniu w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem st. asp. Jackiem Markowskim z Komisariatu Policji w Głuszycy. Tematem spotkania było utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się pieszo i na rowerze w ruchu drogowym. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Dzień Chłopaka

W tym dniu we wszystkich grupach przedszkolnych dziewczynki wręczały chłopcom upominki. Nie brakowało także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
 

Spotkanie z Sową

W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów  w Walimiu miały okazję obcowania z sowami. To wszystko dzięki Panu Jakubowi, który jest założycielem Skrzydlatej Ferajny w Radziechowie. 
Skrzydlata Ferajna, jako pierwsza w Polsce zajmuje się awiterapią z udziałem sów w pracy z dziećmi i dorosłymi z dysfunkcjami.  Podczas ,,sowiej lekcji „dzieci miały okazję poznać na żywo takie gatunki sów, jak: Puchacz Europejski, Płomykówkę oraz Puchacza żółtobrzuchego. Dowiedziały  się  również wielu interesujących ciekawostek na temat życia tych drapieżników, mogły także  dotknąć i posłuchać sowich dźwięków.  
 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” i
„Motylki”  również chciały podziękować w tym dniu nauczycielom i pracownikom szkoły za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki. Słowa tych podziękowań zawarte były w wierszach, piosenkach i tańcu.
 

Rok szkolny 2019/2020

Grupa Motylki

 

Koncepcja pracy przedszkola

ZESPOŁY PRZEDSZKOLNE – rok szk. 2014/2015

 

3 LATKI kopia

Grupa 4-latki

4 LATKI kopia

Grupa 0

GRUPA 0 kopia

Rady dla rodziców

Dojrzałość szkolna

przygotowała i opracowała Magdalena Ciołkowska

1. Adaptacja dziecka do przedszkola

2. Agresja w TV

3. Co robić by dzieci słuchały

4. Czytanie dzieciom

5. Etapy mowy

6. Kiedy do logopedy

7. Pochwała

8. Poczucie wartości u dzieci

9. Rozstanie

10. Telewizja w życiu dziecka

11. Wierszyki logopedia

przygotowała i opracowała Sylwia Walkowiak